Peavey Solo

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 68
Registrován: 08 úno 2016 18:21

Peavey Solo

Příspěvek od Jan Havlíček »

Každý kytarista musí nějak začínat...
7. 12. 2020

Nás kytaristů, kteří máme již nějakou tu zimu za sebou, při pohledu na novinku firmy Peavey, určitě polije vlna nostalgie. Kdo by si nepamatoval legendární kytarová komba Peavey Blazer 158 a Peavey Solo. Pro mnoho kytaristů to byl první kontakt s pořádným kytarovým zvukem. Navíc se již tenkrát jednalo o dostupné aparáty které hrály a jejich poruchovost byla taktéž minimální. Peavey nyní přichází s novou řadou, která z těchto „kombíček“ vychází a cílí na začínající kytaristy, kteří koketují s kytarou, ale zároveň nechtějí nebo nemají dostatečné finance na aparát.

Novinka PeaveySolo je tranzistorové dvoukanálové kytarové kombo ze série TransTube. Technologie TransTube je unikátní technologií firmy Peavey, která se snaží co nejvěrněji simulovat obvody lampového aparátu, včetně jeho dynamických vlastností. Tento obvod tedy zvukově vychází z klasické preampové lampy 12AX7. Kombíčko je osazeno osmipalcovým reproduktorem Blue Marvel, taktéž z produkce Peavey. Hmotnost tohoto drobka je pouhých 6 kg.
Obrázek

První pohled
Peavey Solo je tedy dvoukanálové, tranzistovorové kytarové kombo o výkonu 15 W. Na první pohled zaujme velmi strohým, ale účelným designem, kterému vévodí slovo „černá“. Jednoduché ovládání pomocí několika knobů, přepínačů a vstupů. Najdeme zde Volume ovládající celkovou hlasitost aparátu, Overdrive ovlivňující míru zkreslení, přepínač Lead, který přepíná čistý a zkreslený kanál. Další ovladače jsou Low, Mid, High tří pásmového ekvalizéru, který je společný pro oba kanály. Nakonec je zde k dispozici výstup na sluchátka a vstup pro přehrávač. Nechybí ani spínač Power, který celý aparát oživí. Toť vše. Při pohledu na zadní stranu už nenajdeme nic. Toto je skutečně vše. Nakonec, více kytarista nepotřebuje ne. Škoda, že chybí Reverb a footswitch na přepínání kanálů, ale v této cenové kategorii se není čemu divit.

Zkreslení je základ
Jak již bylo řečeno, tyto aparáty disponují vcelku propracovanou analogovou simulační technologií TransTube, která velmi autenticky modeluje lampové zkreslení. Firma Peavey si zakládá, při využití této technologie, zejména na dynamice aparátu, která se má hodně přibližovat lampovému zesilovači.

Nejprve vyzkoušíme čistý kanál. Čistý kanál je na můj vkus trochu zahuhlaný. Celkově je zvuk více položeny do basů a chybí mu více brilantních výšek. Nicméně nakroutíte velmi použitelný čistý zvuk. Při použití efektových pedálů můžete zvuk celkem dobře upravovat. Bohužel chybí efektová smyčka, tak vše zapojujete napřímo. Je tedy nutné použít NoiseGate, aby se hladina šumu udržela na nějaké příznivé úrovni. Co na čistém kanále opravdu překvapí, je dynamika. Technologie TransTube zde opravdu funguje velmi dobře. Samo, že se to nechová jako čistokrevná lampa, ale aparát výrazně reaguje na dynamiku hry. Pro začínajícího kytaristu je to perfektní věc pro trénink hry. V této cenové kategorii je to opravdu vynikající vlastnost.

Zkreslený kanál se svoji charakteristikou přibližuje zkreslení lampových zesilovačů Peavey 6505. Plné basy, bohaté středy a brilantní výšky. Vzhledem k malým možnostem nastavení, moc zvukových rejstříků není, ale na začátek to rozhodně stačí. Pomocí knobu Overdrive můžete lehce upravovat intenzitu zkreslení od Crunche až po pořádnou metalovou pilu. Zvuk je opět více posazen do středů, takže se neztratí v žádné kapele.

Vzhledem k ceně, zde chybí další možnosti úpravy zvuku pomocí potenciometrů Presence, nebo třeba Reverb, ale na začátek toto postačí. Opět mě velmi překvapilo, jak se aparát chová dynamicky a reaguje na vaši hru. Pokud vás budou rodiče nutit hrát potichu, není nic jednoduššího, než připojit sluchátka a hrát vesele celou noc. Co mě chybí je možnost použít footswitch. Nakonec každý kytarista se těší, jak si šlápne a dá zkreslený zvuk.
Obrázek

Co říci závěrem?
Peavey Solo je kombíčko určeno převážně začínajícím kytaristům, kteří teprve objevují magický svět elektrické kytary. Tomu je uzpůsobena i jeho cena. Pokud to pak vaši ratolest přestane bavit, nebudete jako rodiče, tolik litovat utracených peněz. Kombo má dobrý zvuk, který se neztratí v žádné garáži, kde každá správná kapela začíná. Navíc díky vstupu pro CD (nebo dnes už spíš přehrávače MP3) si můžete trénovat společně se svými idoly jejich skladby. Škoda absence footswitche a Reverbu, ale za tu cenu se asi opravdu není čemu divit. Peavy nenabízí mnoho zvukových možností a dalších nastavení, ale zároveň nabízí hrozně moc, abyste propadli kouzlu elektrické kytary. Pokud začínáte s elektrikou, rovnou piště Ježíškovi o toto malé kombíčko, ať u vás doma o Vánocích pěkně drnčí okenní tabulky.

Výrobce: Peavey
Zapůjčil: Music City

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět