Paličky Tama

Odpovědět
Jan Martinek
Příspěvky: 42
Registrován: 09 čer 2015 11:13

Paličky Tama

Příspěvek od Jan Martinek »

Japonská preciznost v každém kousku.
1. 11. 2021

Bicí Tama známe samozřejmě všichni. Japonskou značku představil v roce 1974 Hoshino Gakki a pojmenoval ji po své ženě (tama také znamená v japonštině klenot). No a Tama vyrábí kromě bicích souprav, bubínků a hardware také bubenické paličky a přiznám se bez mučení, že jsem s nimi až donedávna měl naprosto nulovou zkušenost. To mimo jiné proto, že dlouhá léta dávám přednost české výrobě, která se podle mého názoru té světové zcela vyrovná. Pak ale přišla nabídka otestovat nové paličky od Tama a třeba říct, že poté, co mi rukama prošlo dvacet párů různých sérií, je velmi těžké vybrat favorita.

Opět odbočka. Je to mnoho let zpátky, co jsem definitivně zahodil dlouhé a tlusté paličky, které připomínaly subtilnější násady od koštěte, a s rozvíjející se technikou přesedlal na jemnější nástroje, konkrétně model 5A, který mi zcela vyhovoval a vyhovuje (někdy, když jsem líný nebo hraju jemnější muziku, beru si dokonce 7A, tedy o něco silnější čínské hůlky...). Snad od té doby jsem měl (zřejmě na základě zkušenosti s nějakou konkrétní značkou) doslova odpor k modelům 5B, které jsou jen o něco silnější ve spodní části. Měl jsem pocit, že mi nesedí do ruky a špatně se mi s nimi hraje. A musím se přiznat, že kousek 5BN ze série Traditional, která je lakovaná a vyrobená z japonského dubu, mě z těchto předsudků vyléčil. Ačkoliv je palička přece jen o něco silnější, než na jaké jsem byl zvyklý, do ruky sedí perfektně a při hraní z prstů neboli technice flying fingers, kterou v rychlejších tempech často využívám, nemáte pocit, že na prstech zvedáte činky. Tento model je definitivně určený zejména rockovým hráčům. Ve srovnání s hikorem je japonský dub přece jen o něco jemnější, ale výdrž se mi zatím jeví jako zcela srovnatelná. Nylonové hlavičky, které jsou častou Achillovou patou levnějších paliček, u série Traditional nedělají žádnou neplechu. Provedl jsem u paliček s nylonovou hlavičkou zkoušku ohněm a vzal je na koncert s metalovou kapelou. Dřív se mi už stalo, že to nylon v polovině vzdal. Zde po hodině masakru držel jako přibitý.
Obrázek
Dalším překvapením jsou bezesporu paličky „Fast Blast“ ze série Oak Lab. Podle výrobce se jedná o „modifikované 5A za účelem větší rychlosti“. A přesvědčil jsem se, že copywriter tentokrát nelhal. Je to jako hrát s paličkami 5A, kterým narostly svaly, a díky tomu jsou opravdu rychlejší. Ačkoliv samozřejmě vím, že rychlost je především v hráčových rukou, tyhle nelakované paličky s hrubým povrchem létají po bubnu doslova samy. Navíc mají širší hlavičky, které já osobně upřednostňuju, už proto, že se po hraní na činelech neopotřebí tak rychle, jako hlavičky „teardrop“, a celkově mám pocit, že mají lepší odraz a konkrétnější zvuk. Tohle je rozhodně model, kterému budu při hraní věnovat pozornost a doporučil bych ho hlavně metalovým bubeníkům. Stejně jako model Resonator, což jsou silné (15,2 mm v průměru) paličky určené razantním hráčům, ale díky rychlému odskoku se rozhodně nebrání ani techničtějšímu hraní.
Obrázek
Když už jsem zmínil lakované versus nelakované paličky: přívrženci všech přístupů mají u Tama na výběr. Zcela hrubý je například signature model bubeníka Megadeth Dirka Verbeurena, jedná se o skutečné neotesané řeznické špalky. Osobně dávám přednost lakovaným paličkám, ale musím říct, že se mi při testování několikrát stalo, že tentokrát dost nezvykle klouzavá palička vypadla z ruky. Není to ale chyba výrobku, spíš nezvyk. Ostatně Tama nabízí také sérii Suede Grip (SG), a tyto paličky jsou silně navoskované. Nemám s nimi problém, byť se může stát, že pro někoho může být pocit, kdy se palička doslova lepí k ruce, trochu nepříjemný. Pozitivní ale je, že SG z rukou určitě vypadávat nebudou.
Obrázek
Co se týče jemnějšího hraní, i pro něj nabízí Tama vhodné modely. Velmi sympatický je například dubový model Swinging ze série Oak Lab, případně hikorové H7A ze série Traditional, který bych doporučil skutečně jen jemným, a zvláště jazzovým hráčům. O půl milimetru silnější model H8A ze stejné série Traditional je už o něco univerzálnější, pravděpodobně ho jen tak nezlámete ani u tvrdších stylů. I u tenčích paliček platí to samé, co jsem psal o srovnání hikoru a dubu.
Obrázek
Obrázek
Závěrem, jedná se o skutečně luxusní, high-end paličky, vytříbené s japonskou precizností. Tomu odpovídá i vyšší cena, kdy jeden pár stojí v průměru okolo tří stovek.

Výrobce: Tama
Zapůjčil: Roland Meinl Musikinstrumente

Jan Martinek
PROFIL AUTORA: Jan Martinek
Jan Martinek je současně novinář a hudebník. Přes den popisuje a komentuje českou politickou scénu, o večerech hraje na bicí v několika skupinách a projektech, se kterými vydal několik desek a sjezdil stovky klubů a desítky festivalů v celé ČR, ale i za hranicemi. K velké spokojenosti používá bicí Pearl Masters a různé činely tureckého původu, většinou méně známých značek, kterých má pozoruhodnou sbírku.

Odpovědět