Fishman Platinum Pro EQ/DI

Odpovědět
Tomislav Zvardon
Příspěvky: 5
Registrován: 13 dub 2015 11:33

Fishman Platinum Pro EQ/DI

Příspěvek od Tomislav Zvardon »

Preamp pro akustické kytary a basy.
21. 12. 2015

Americkou firmu Fishman asi není třeba nějak zvláště představovat. Myslím, že všichni, kteří někdy řešili ozvučení akustické kytary pro živé hraní se s touto, dnes můžeme říci už legendární, značkou museli potkat. Pamatuji doby, kdy vlastně ani nic lepšího než dát do kytary „tzv. fišmena“ neexistovalo. Dnes v nabídce této firmy najdete, krom řešení ozvučení snad všech akustických nástrojů od kytar, přes mandolíny, banja, harfy atd., také různé efekty a preampy. Právě novinkou v této sekci je preamp navržený pro akustické kytary a basy s označením Platinum Pro EQ/DI Analog Preamp.
Obrázek
Popis
Jednou větou by se dalo říci, že jde o podlahový plně analogový class A preamp s možností eqvalizace, opatřený navíc řadou užitečných funkcí pro kytaristy či basisty. Všechny ovladače preampu jsou umístěné a perfektně a zřetelně popsané na přední kovové straně krabičky. Najdeme zde pochopitelně výstupní hlasitost preampu s indikací přebuzení, dále zmiňovaný ekvalizér. Ten obsahuje krom klasických korekcí, basy středy, výšky další dva velmi užitečné eqvalizační ovladače A tzv. low cut, který slouží k eliminaci nechtěných nižších frekvencí, které můžou produkovat například některé pasivní snímače. Tím druhým je ovladač brilance, který můžete zvýšit řekněme celkovou jiskřivosti zvuku, nebo naopak zvuk přitmavit. To může být užitečné například při hře prsty a podobně.

Další užitečnou a nezbytnou funkcí preampu je ovladač Notch a switch k obracení fáze, sloužící k eliminaci zpětné vazby. Tyhle funkce jsou myslím velmi známé a najdeme je často i na jednoduchých preampech, které se dávají například do kytar. Další velmi důležitou a povedenou sekcí je jednoduchý, ale funkční kompresor. Ten můžete aktivovat jednoduchým spínačem a pak pomocí ovladače nastavit množství požadované komprese. Další pro mne skvělou funkcí, která výborně funguje a která může být potřebná je spínač boost. Konečně někdo myslí na to, že i akustický kytaristka se potřebuje prostě někdy dát trochu více, například na sólo, při hrě prsty atd. Rozsah zvýšení hlasitosti lze nastavit v krásném a naprosto dostačujícím rozsahu 3 dB až 12 dB. Regulaci boostu lze nastavit malým ovladačem na pravé straně panelu. Skvělá funkce! No a poslední věcí, kterou ještě na předním panelu najdete, je tichá a díky dobrému displeji perfektně viditelná ladička. Při její aktivaci se celý preamp vypne a vy tak můžeme v klidu a v tichosti ladit. Ještě bych se měl zmínit, že celý preamp můžete napájet jak 9V zdrojem, tak i baterií. Co se týče vstupů a výstupů, najdeme zde klasický kytarový vstup s možností nastavení vstupní citlivosti (ovladač trim). Dále pak výstup do aparátu, či mixu a pak efektovou smyčku, do které můžete zařadit například reverb a podobě. Za smyčku rovněž body nahoru.
ObrázekObrázek
Obrázek
Zvuk a využití
Co se týče výsledného zvuku, bude jako vždy hodně záviset na několika faktorech. Zaprvé vlastní kvalita snímání vašeho nástroje. Dále jak si pohrajete s nastavením EQ a následně kvalita zařízení, kam zvuk posíláte a samozřejmě také kvalita samotného nástroje. Když všechny tyto položky nepodceníte, může být preamp velmi užitečný a nabídne opravdu skvělý zvuk s výbornými možnostmi ovládání a nastavení. Pokud vezmeme všechny funkce, které nám Platinum nabízí, je jasné komu může být preamp určen. Využijí jej především hráči, kteří si rádi perfektně kontrolují svůj zvuk akustické kytary či basy a zvukaři pak pošlou už úplně hotový zvuk, který stačí pouze zesílit, či zeslabit. Hodit se tedy může všem, kteří nepoužívají akustické komba a jsou odkázáni pouze na zvukaře. Takový řekněme hodně luxusní DI s mnoha užitečnými funkcemi. Své uplatnění by mohl najít také v případě, že nejste se zvukem a možnostmi vašeho aparátu spokojeni. Tady ale nečekejte zázraky. Je to jako lít do Fabie vysokooktanový benzín - pojede to trochu líp, ale sportovní vůz s toho neuděláte. Další dobré využití by mohlo být v domácích studiích, kde jsou zvukové karty, které nedisponují úplně nejlepšími preampy. Určitě velké plus je celkové zpracování, zvuk a všechny potřebné funkce k profesionální práci. Pokud něco podobného hledáte, určitě doporučuji tento preamp vyzkoušet.

Výrobce: Fishman
Zapůjčil: 3D Music s.r.o.

Tomislav Zvardoň
PROFIL AUTORA: Tomislav Zvardoň
Kytarista, skladatel a lektor. Narodil se v Opavě, vystudoval vysokou školu pedagogickou s aprobací hudební a výtvarná výchova. V současné době působí např. v kapelách Duende, Plum Jam, Kentonmania Bigband atd. V minulosti spolupracoval například s Tam Tam Orchestra, Blankou Šrůmovou, J. P. Rybou, Oscarem Petrem, skupinou Tshikuna, Šum Svistu, Bo Bigband a dalšími. Dále působil jako člen orchestru muzikálu Rusalka, Pokrevní bratři. Je také autorem 1. internetové konzervatoře (iDNES) – internetová škola kytary. Věnuje se též pedagogické praxi (soukromá výuka kytary, lektor školicího střediska Deccart). Více info na www.zvardon.cz.

Odpovědět