Fender Hammertone Overdrive

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 68
Registrován: 08 úno 2016 18:21

Fender Hammertone Overdrive

Příspěvek od Jan Havlíček »

Šedá myš do pedalboardu.
18. 10. 2022

Značka Fender je legendou na poli kytarové zvuku. Firma, která drží a vždy držela ruce na tepu kytarového soundu. Není asi kytaristy, který by se s touto značkou někdy nesetkal. Fender nikdy neusnul na vavřínech a i když by již vlastně nemusel nikdy s ničím novým přijít, stále jejich inženýři inovují a tvoří a přichází s novinkami a vylepšeními, jak na poli kytar, zesilovačů, tak na poli kytarových krabiček. Jednou z letošních novinkou je i řada kytarových pedálů Hammertone. Název pochází z povrchové úpravy plechu, které tvoří těla nové řady těchto krabiček. Jedním z těchto pedálů je kytarový overdrive Fender Hamemmertone Overdrive, na který se dnes podíváme. Heslo této řady je za málo peněz hóóóódně muziky. Tak uvidíme.

ObrázekJak to vypadá?
Vždycky se rozplývám nad nápaditým designem kytarových pedálů. Po vybalení této krabičky jsem byl trochu na rozpacích. Fender chtěl udělat levnou řadu se špičkovým zvukem. Proto dbal, aby vnitřek byl perfektní a dodal kytaristům zvuk jako drahé butique pedály a samo potom nezbylo na vzhled. Šedivé kovové tělo prostě nevypadá jako něco, co si budete dávat na instagram jako ozdobu pedalboardu. Na druhé straně pedál je uložen ve velmi silném plechovém a hodně odolném šasi. Tenhle pedál přežije vše. Od jízdy pedalboardu v dodávce po koncert, kde tancujete na krabičkách v okovaných botech. Pokud budete hrát v sandálech a nakopnete tento pedál, může se stát, že si zlomíte palec.

Efekt nabízí čtveřici potenciometrů Tone, Level, Gain a Pre-Mid Boost, kterým přidáte ještě před Gain více středů. Na horní straně pedálu je vstup a výstup pro připojení nástroje k aparátu In a Out a vstup pro adaptér. Ten opět není součástí balení. Ze spodní strany naleznete šroub, který slouží k otevření krabičky a instalaci 9V baterie. Šroub lze odšroubovat i pomocí mince, takže nemusíte nosit na podium ještě šroubovák. Poslední ovládací prvek, který Hammertone Overdrive nabízí, je vnitřní trimer, který je ukrytý přímo v kabičce a slouží pro krocení ostrých výšek. Ten se bohužel už musí nastavit pomocí křížového šroubováku. Takže doma nastavit a na koncertě jen sešlápnout. Nakonec je zde velmi bytelný kovový nožní spínač. Sepnutí efektu indikuje červená LED dioda. Nic dalšího z ovládacích prvků pedál nenabízí. Efekt je standardně truebypass, takže při jeho vypnutí vůbec neovlivňuje procházející signál.

Zvuk to je oč tu běží
Kde ztrácí Hammertone Overdrive na vzhledu, tam vše vynahrazuje zvukem. Zvukově je nejblíže asi ke klasice Tubescreamer. Nicméně má mnohem větší variabilitu v nastavení a hlavně ve zvuku. Hamerrtone Overdrive produkuje šťavnaté hutné zkreslení, které není výškově ostré a hrubozrnné jako některé konkurenční pedály. Využít pedál lze opět dvěma způsoby. Jako samostatně plnohodnotné zkreslení přímo do čistého kanálu zesilovače. V tomto případě splní perfektně svoji funkci. Zvuk je plnokrevný bohatý spíše na středově-výškové frekvence. Zvuk jde pěkně za rukou a je dynamický. Tóny se neslévají jako u některých kresličů a co zahrajete to tam prostě je. Pokud používáte single coil snímače, které jsou hodně výškové, pomůže velmi jednoduše potenciometr Pre-Mid Boost, který posílí středové frekvence. V případě, že ani to nestačí, pomocí vnitřního trimeru stáhnete výškové frekvence ještě více. Mě se osvědčilo nastavení trimeru asi na polovinu. Charakter zkreslení je vhodný spíše na blues a rock. Něco jako zvuk AC/DC. Při použití humbucker snímačů vznikne plné hutné zkreslení plně vyšších harmonických tónů. Higain pilu z toho ale nedostanete.

V čem Hammertone Ovedrive vyniká, je jeho další možné použití a to jako nakopávalo lampového aparátu. Nádherně ořízne nežádoucí frekvence a naopak vytáhne ty správné. Zvuk má nádhernou kompresy a saturaci. Zejména ve spojení s high gainovými aparáty kočíruje skvěle zvuk, vytáhne z vašeho zvuku ty správné středové frekvence, brilantní výšky a dodá tu správnou míru basů. Každý zvukař vás pochválí. Pomocí vnitřního trimeru dokážete stáhnout nepříjemné výškové frekvence, které jsou někdy charakteristické pro americké high gainové zesilovače. Zvuk se pročistí, prostřelí kapelou a nemusíte na koncertech tavit aparát do plnejch k nelibosti zvukaře. Účastníkům koncertů dopřejete nádherný zvukový zážitek, namísto vytaveneného lampáče řezajícího hlavy pomocí uječených výšek.

Závěr
Fender Hammertone Overdrive je perfektní ovedrive pedál, který překvapí zvukem a hlavně cenou. Lze ho sehnat pod dva tisíce korun českých. Za tu cenu dostanete vynikající zvuk a zpracování, které náleží mnohonásobně dražším butique pedálům. Cena je vykoupena trochu nenápaditým a strohým designem, ale ruku na srdce, zvuk je vždy až na prvním místě ne. Rozhodně vyzkoušejte a pokud hledáte dobrý overdrive pedál, máte trochu hlouběji do kapsy, tak vám tahle šedá myška určitě vyřeší problém.

Výrobce: Fender
Zapůjčil: MUSIC - CITY

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět