Fender Hammertone Metal

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 63
Registrován: 08 úno 2016 18:21

Fender Hammertone Metal

Příspěvek od Jan Havlíček »

Chce to pořádnou pilu.
27. 10. 2022

Dnes pokračuje v představování kytarových pedálů Fender, z nové série Hammertone. Tentokrát se jedná o krabičku Fender Hammertone Metal. Jedná se ve své podstatě o kompaktní distortion pedál, který již podle svého názvu jednoznačně cílí na všechny příznivce a vyznavače těžkého kovu všech možných stylů. Fender s touto novou řadou opět přichází s filozofií udělat levný pedál, ale z pořádných, poctivých komponentů se zvukem, který se vyrovná butique pedálům. Pojďme si tedy vyzpovídat kovaného metloše, drtiče šesti strun v thrashmetalové mlátičce, co on jako na ten pedál jako říká a jak se mu hrálo.

ObrázekHonzo, jak bys nám popsal Fender Hammertone Metal zvenčí?
Tak na první pohled je ta krabička hodně nevýrazná. Šedivá myš s černým nápisem Metal, nic moc. Na druhou stranu je celý ten efekt uzavřen v pořádném kovovém těle, které vzbuzuje respekt. Na tohle se nebudeš bát šlápnout. Poctivé čtyři potenciometry High, Low, Level a Gain v retrostylu, vstup a výstup pro připojení k aparátu a vstup na adaptér. Ten teda ke krabičce není. Musí se pořídit zvlášť. Zkoušel jsem hned, jak jde odmontovat spodní část efektu pro výměnu baterky. Musím říci, že Fender chápe, že ne každý kytarista má na podiu šroubovák. Šroubovák jde totiž jednoduše nahradit třeba mincí. Povolíte jeden šroub a jste uvnitř. Když už jste uvnitř, tak jsou zde skryté dva trimery, kterými lze upravit zvukový rozsah efektu ve vyšších středech a výškách. Tyhle trimery teda mincí otočit nejdou, ale musíš mít malej křížovej šroubovák, za to mnohonásobně zvětší zvukové možnosti pedálu. Efekt se normálně spouští kovových switchem a sepnutí signalizuje modrá LED dioda. Velikostně je to prostě klasická krabka do pedalboardu.

Co tedy ten efekt umí, Honzo?
No co umí? Umí udělat pořádné a hlavně dobře znějící zkreslení. Už jsem se setkal s kytaristy, co měli svoje aparáty a pořád se jim ten zvuk nelíbil. Zkreslení malé, divné, moc výšek, málo výšek až po takovéto to: vlastně to nehraje, protože to má blbou barvu koženky a já nevím co vše ještě. Tito kytaristé tedy mohou hledat jiný druh a charakter zkreslení právě pomocí kreslítek, jako jsou distortion nebo overdrive pedály. Barvu koženky to nahradit neumí, ale dodat dobré zkreslení ano.

Jak se ti tedy hrálo s Fender Hammertone Metal?
Hele, jako hraje to kupodivu hodně dobře. Pokud hledáš zkreslovací pedál do čistého kanálu zesilovače, tak rozhodně tohle je dobrá volba za hodně dobré peníze. Zkreslení je charakterem nejblíže k americkému pojetí high-gainu. Zkreslení je jemnější, není to hrubozrnná pila a plná nepěkných frekvencí. Má to takový pěkný medový charakter. Žádný fizzy – písek se nekoná. Pedál hraje hodně v basovo-výškových frekvencích. Což pro mnohé může být nevýhodou, ale naštěstí tu máme dva trimery, které nastavíte k posílení vyšších středových frekvencí a potlačení výšek a je z toho nádherná metalová pila amerického střihu, která se ve výsledném soundu kapely rozhodně neztratí. Zvuk je mohutný, dynamický a jde velmi dobře za rukou. Vynikající jsou potenciometry, ty mají takovou velmi dobrou tuhost při nastavení, takže co nastavíš, to tam je a nemusíš se bát, že při sešlápnutí se to hned posune někam, kam nemá. Rozsah zkreslení je také dostačující, na své si přijdou heavíci, thrasheři i milovníci mohutného basového chlupatého stoner rocku. Nakroutíte i ten pověstný black metalový sever. Gain začíná kreslit již při mírném posunutí doprava a jeho velikost přichází postupně, žádné skoky. Pro mě je velmi zajímavé i další využití pedálu, jako nechci říkat přímo overdrivu, ale i tuto funkci tento pedál může splnit. Při úplném stažení gainu funguje jako velmi dobrý overdrive. Ořízne nepříjemné frekvence na zesilovači a má dostatečný rozhas egalizace, aby váš kytarový zvuk rozšířil, zkultivoval a upravil.

Komu myslíš, že to udělá radost?
Tak všem metlošům, kteří mají pocit, že jim ty jejich zesilovače nedávají to, co chtějí. Nebo mají lampový apec, který není primárně high-gain a nebo už je prostě zvuk jejich zesíku omrzel. Fender v této krabici skutečně dodržel to, že za málo peněz dostaneš fakt špičkovej zvuk. Pedál se dá sehnat pod dva tisíce korun. Pravda, není to úplná ozdoba pedalboardu, ale zase zvukem se fakticky může rovnat k mnohem dražším distortion pedálům. Určitě bych se nebál to zkusit a zapojit do svého řetězce a nahradit tím zkreslený kanál zesilovače. Fender Hammertone Metal je prostě krabice pro pořádný metláky, co se nebojí pořádně hrábnout do strun.

Výrobce: Fender
Zapůjčil: MUSIC - CITY

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět