Dunlop JHMS2 Authentic Hendrix '68 Shrine Series Octavio Fuzz

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 68
Registrován: 08 úno 2016 18:21

Dunlop JHMS2 Authentic Hendrix '68 Shrine Series Octavio Fuzz

Příspěvek od Jan Havlíček »

Efektový pedál typu Octaver / Fuzz.
14. 6. 2023

Pedály značky Dunlop jsou dlouhodobě známy pro svoji kvalitu a spolehlivost. To rozhodně platí i pro nový model JHMS2 Authentic Hendrix '68 Shrine Series Octavio Fuzz. Tento pedál patří k nové řadě reinkarnovaných pedálů Jimiho Hendrixe. V tomto případě klasického pedálu Octavio Fuzz, který byl populární v 60. letech díky svému ikonickému zvuku, kterým se mimo jiné Jimi Hendrix proslavil. Firma Dunlop využila a upravila původní obvod Octavio fuzzu a zároveň použila moderní technologie, tak aby pedál obstál i před současnými kytarovými hráči. Hutný, saturovaný fuzz, který má navíc přepínač Octave. Ten přikopne ke klasického fuzzu oktávu nahoru. Kytara hned zní jako na nahrávce One Rainy Wish nebo v legendárním Purple Haze. Pedál je samo truebypass, takže vůbec nežere signál.

ObrázekJak vypadá?
Jednou z prvních věcí, která na pedálu Octavio Fuzz zaujme, je opět jeho design. Tenhle pedál bude opět ozdobou pedalboardu. Dunlop věnoval zvláštní pozornost detailům a vytvořil tak vizuálně atraktivní pedál, který evokuje atmosféru psychedelické rockové scény. Od elegantních červeno-černo-modrých palet přes důmyslně vyvedené logo Jimiho Hendrixe. Praktik ocení, že celé šasi je vyrobeno z odolného plechu, které vydrží vše.

Pedál je opět velmi minimalistický z hlediska ovládání. Z ovládacích prvků zde nalezneme pouze dva potenciometry. Jeden pro nastavení výstupní hlasitosti (Level) a druhý pro intenzitu fuzz efektu (Fuzz). Navíc je zde již zmíněný Switch Octave, který zapíná a vypíná fuzz s přidanou horní oktávou. Jinak nic. Napájení pedálu zajišťuje 9V adaptér, který není součástí balení. Z boku nalezneme vstup a výstup pro připojení k aparátu. Vzhledem k mini velikosti pedálu se nedá použít 9V baterie.

Hele, a jako jak to tedy hraje?
Pokud jde o zvuk, Dunlop JHMS2 Authentic Hendrix '68 Shrine Series Octavio Fuzz děla vše, co čekáte od klasického fuzz pedálu. Pedál vytváří ten správný špinavý a syrový fuzzový zvuk, který je tak charakteristický pro Hendrixovy nahrávky. Zvuk pedálu má opět velmi vintage charakter, který vás zavede zpět do doby, kdy se rocková hudba začala vyvíjet. To pro někoho může být problém. Zvuk je opravdu hodně dřevní. Pedál produkuje tlustý, chlupatý a hodně navýškovaný sound. Zvuky, které to vydává jsou přesně takové, jaké jsou zachycené na Jimiho nahrávkách. Nicméně v jednoduchosti je síla a díky minimalistickým možnostem ovládání vlastně nejde nakroutit špatného zvuku. Při zapnutí Switch octave z tohoto pedálu dostanete naprosto kosmické noise zvuky, za které vám někteří zvukaři budou nadávat, ale když děláme psychedelickou show, tak to prostě jinak nejde. Pedál si perfektně rozumí se všemi lampovými aparáty. Ať hrajete do čistého kanálu nebo nakopáváte již trochu nakreslený kanál. Absolutní peklo nastalo při zapojení do hi-gainového kanálu zesilovače. Neuvěřitelně naježené, nabušené inferno. Hrát na to celý koncert asi sotva, ale jako zpestření nějaké skladby docela zajímavá záležitost. To je i hlavní devíza pedálu. Přes naprosto minimalistické ovládací prvky, otevírá všem, kdo chtějí experimentovat a hledat různé zvukové palety obrovské možnosti. Není to pro každého, ale experimentátor si užije.

Tak mám to koupit, nebo ne?
Pokud jste fanouškem Jimiho Hendrixe, nebo obecně milujete klasický rockový zvuk 60. let, pedál Dunlop JHMS2 Authentic Hendrix '68 Shrine Series Octavio Fuzz je pro vás ideální volbou. Jeho autentický zvuk a poutavý design vás přenesou zpět do doby, kdy se rocková hudba tvořila, nebyl problém hrát šílené sólo klidně půl dne. Je to skvělý pedál pro vytváření vintage zvuků, ať už hrajete ve studiu nebo na pódiu. Což může být na druhou stranu i jeho nevýhoda. Moc si ho totiž jinak, než do nějakých vintage záležitostí, nedovedu představit. Další skupinou lidí, pro které je pedál určen, jsou zvukoví experimentátoři. Ti si rozhodně užijí.

Druhou nevýhodou tohoto pedálu může být pak jeho cena, která je ve srovnání s jinými fuzzovými pedály na trhu trochu vyšší. Pedál se pohybuje v cenové relaci kolem pěti tisíc korun. Na druhé straně, když vezmete v úvahu kvalitu zpracování, zvukovou autenticitu a schopnost reprodukovat slavný zvuk Jimiho Hendrixe, stojí minimálně za vyzkoušení a třeba i investici. Nakonec hudba Jimiho Hendrixe je nesmrtelná a proč neoživit démona klasické rockové hudby.

Výrobce: Dunlop
Zapůjčil: MUSIC - CITY

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět