Zesilování elektroakustik

Španělky, jumba, westernové, koncertní… možno též se snímačem
Odpovědět
Jackson
Příspěvky: 2
Registrován: 07 říj 2012 17:04

Zesilování elektroakustik

Příspěvek od Jackson »

Čau, na akustiku hraju zhruba 5 let, ale občas mi vadí, že hraje potichu. Když hraju pro sebe, pro 5 nebo 20 lidí tak se to dá, ale když je posluchačů 50 a na místě nemám k dispozici žádnou zvukotechniku, tak je to špatný. Tak již delší dobu přemýšlím o koupi elektroakustiky. Možná bude moje otázka znít úplně divně, ale jaké přesně fce má předzesilovač? Konkrétně se ptám, jestli se dá elektroakustika nějak sama zesílit i bez vnějšího připojení komba? Umí se tedy elektroakustiky alespoň nějak zesilovat pomocí nějakého minirepráčku v rámci předzesilovače (tzn. beze všech kabelů a potřebné bedny), nebo elektroakustiky nic takového nemají a nebo se ta vlastnost u různých modelů liší??

Díky za odpověď,
Jackson

Uživatelský avatar
Ol'Dawg
Příspěvky: 119
Registrován: 28 zář 2011 17:01

Re: Zesilování elektroakustik

Příspěvek od Ol'Dawg »

Funkcí předzesilovače je zesílit signál signál z kytary na úroveň, nutnou k vybuzení zesilovače (komba). Někdy totiž ze snímacího systému kytary leze tak slabý signál (nebo signál na příliš vysoké impedanci), že běžný zesilovač (ať samotný, nebo zesilovač v kombu) nemůže být vybuzen na potřebnou úroveň. On má totiž každý zesilovač svoji citlivost a tu nelze do nekonečna zvyšovat, protože se negativně uplatňuje např. délka kabelu mezi vlastním snímačem a zesilovačem. A to negativní uplatňování velmi dobře uslyšíš - nejde to zesílit na potřebný výkon, může to bručet, krást výšky, šumět apod. Proto se ke snímacímu systému přímo přidá předzesilovač, který signál snímače kytary zesílí natolik, aby s ním šlo něco dělat.

Představa, že bys hrál na elektroakustiku, která by byla vybavená svým vlastním reproduktorem uvnitř kytary je nesmyslná. Nenech se splést tím, že např. na přelomu 60. a 70. let minulého století existovaly elektrické kytary Jolana, které tvořil rám, ve kterém byl zabudován zesilovač (na baterky) a reproduktor (a taky tam třeba bylo i rádio), takže jsi hrál na elektriku bez jakýchkoli drátů, kabelů a externích bedýnek. Na podobné výstřelky se výrobci kytar hodně rychle vykašlali a dnes to prakticky neexistuje (možná něco podobného dělá nějaká garážová firma v USA, ale konkrétně o takové nevím a ani to nesleduju).

Budeš se tedy muset smířit s tím, že budeš potřebovat malé kombíčko, připojené kabelem ke kytaře. Útěchou ti budiž fakt, že díky logaritmické citlivosti ucha na akustický tlak je pro pocit dvojnásobné hlasitosti nutný 10x větší výkon zesilovače (komba). Znamená to, že malinké 5wattové kombíčko udělá poloviční randál, jako 50wattový Marshall AS-50R, což je docela slušná kráva. Ale o tom někdy příště, pokud bude zájem. Něco o těchto věcech také mám na svých stránkách http://kytara.totalh.net/ a plánuju tam toho dát víc.
http://www.kytara.net | http://www.facebook.com/pages/Akustick% ... 5?filter=3
kytara Martin D28 + L. R. Baggs Lyric, combo AER Alpha, Shubb capo (S1, C7b, C8b), Elixir 0.12-0.56 PB, Golden Gate pick, Saddle thumbpick

Jackson
Příspěvky: 2
Registrován: 07 říj 2012 17:04

Re: Zesilování elektroakustik

Příspěvek od Jackson »

Díky moc za vyčerpávající odpověď. Přišlo mi to samotnému trochu divné, ale bylo by to tak jednodušší :roll: :D :D A to o poměru slyšitelnosti k výkonu komba jsem tedy vůbec nevěděl, je to dost zajímavé. Dík moc ještě jednou. :thx:

Odpovědět